Listopad 2016

Miminka po porodu a umělý odchov mladých

17. listopadu 2016 v 10:10 | Eliška
Miminka po porodu
Až maminka očistí všechna miminka a trochu si odpočine, můžete vyčistit klec a miminka zvážit.
 • Ze začátku vždycky trochu uberou na váze, ale pak by to měli zase nabírat.
 • Miminka hned od samičky nesají, musí všichni nabrat síly a odpočinout si !!!
 • Bříško jim samička líže proto, aby se mohli vyprázdnit, stejně tak to dělají jiní savci, jako feny i kočky.
Když se miminka dokrmují, musí se jim také stimulovat vylučovací orgány, aby se po krmení vyprázdnilo.
Vícečetný vrh
Slabší a menší miminka se nedostanou k cecíku, ostatní silnější sourozenci jej často
k cecíku nepustí.
- Ostatní mimča dejte třeba do přepravky čí pelíšku a to slabé mrňavé nechte s maminkou občas samotné, aby mělo šanci se také napít....
Nemá sací reflex
Slabé miminko někdy nemá hned sací reflex.
-Vemte samičku k sobě do pelíšku i s tím mrnětem, vymáčkněte kapičku mlíčka z cecíku a mimčo k němu přikládejte... přikládejte a přikládejte, až se to naučí.
Miminka bez maminky
Narozená mláďata nemají k disposici mateřské mléko
- Čas od času se stane, že mláďata nemají k dispozici mateřské mlékoz důvodu uhynu samice,odmítnutá mláďata, samice nemá mléko nebo má těžké poporodní komplikace, které znemožňují kojení.
V tom případě je nejlepší najít kojící samici jestli miminko přijme... nebo "kojit" místo samice,na to se používá mléko pro koťata - Beaphar Kitty Milk, nebo se také doporučuje Kozí mléko(nebo v tekuté formě v samoobsluze) doporučuji přidat i probiotika BioLapis pro lepší trávení a pár kapek C-vit. od Versele-Laga.
Umělý odchov mláďat
Na krmení miminek je vhodné kotěcí mléko zn. Beaphar
Mlíčko jim musíme podávat každé dvě hodiny (ze začátku i v noci) a s postupem času se dělají větší přestávky mezi krmením. Krmíme injekční stříkačkou (inzulínkou) bez jehly, velmi opatrně. Musíme dávat veliký POZOR, aby miminko mlíčko nevdechlo a neudusilo se.

Březí samice

16. listopadu 2016 v 16:16 | Eliška
SAMEC NESMÍ BYDLET SE SAMICI, JINAK SE SAMICE URODÍ K SMRTI !!

Několik otázek:
 • Máte pro ně vhodné zájemce?
 • Máte je kam dát kdyby si je nikdo nevzal?
 • Máte na ně místo a víc klecí?
 • Máte několik stovek na veterináře kdyby porod byl komplikovaný a samička malé nemohla vytlačit ven?
 • Máte peníze na císařský řez který není zrovna levný?
 • Máte peníze na krmení pro tolik morčat?
Doporučuji NEmnožit, protože morčat je hodně. Je spousta množíren a hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny a i zadarmo, nebo pro hady a dávat morčata do zverimexu také není dobrá volba, nevíte tak ke komu se morčátko dostane, pak většinou končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, nebo dokonce u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila.
POZOR!
Samice PŘI PORODU MŮŽE UMŘÍT -
pokud je starší než 1 rok a rodí poprvé, také nesmí být velký rozestup od posledního porodu, jinak porod většinou NEPŘEŽIJE!!
U nezkušených chovatelů hrozí Toxémie březích samic - náhlé úmrtí samice(popsáno níže)
Samce oddělit ještě před porodem od samičky, krátce po porodu jí může opět nakrýt a samice by se urodila k smrti !!
Březí samice:
Nepřekrmujte, dávejte kvalitní granule a zeleninu s vyšším obsahem C-vitamínu.
Nedávat v čem je větší množství minerálů a vápníku (mrkvová nať, pampeliška, petržel, vojtěšková kolečka atd. to vše až po porodu) a hlavně nedávat nic nadýmavého!
Od půlky březosti se doporučuje přidat lněné semínko (usnadňuje porod)
Co po porodu:
Mamince i miminkům přilepšete tím v čem je víc vápníku (mrkvová a petrželová nať, kořenová petržel a pampeliška)
Dobré je přidat ovesné či ječné vločky (ječné jsou hodnotnější) prostě vše, co obsahuje víc bílkovin, vápníku a energie.
Přidavat C-vit do napaječky a hlavně zeleninu s více C-vit, což je třeba paprika a petržel, ale nic nadýmavého.
Pozor na nadýmavé a vodnaté druhy zeleniny (zelí, květák, kedlubna, okurka, rajče, paprika, jablko a ovoce...) zde stačí opravdu kousek 1x týdně.
Při výběru druhů dbáme i na obsah vit.C, alespoň jeden by měl být "Céčková bomba", hlavně morčátka v růstu, březí a kojící samice ho mají větší potřebu až 30 mg denně (dospělí 15-25 mg)

Tipy

16. listopadu 2016 v 16:15 | Artur
TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme morčeti nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v každém případě však nesmí přesáhnout 100°C.

TIP! Seno v jesličkách přes den částečně vyčichne. Proto je dobré do jesliček přidávat párkrát za den po troškách čerstvé seno.
TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...), které ho navoní a morčátku pak bude seno víc chutnat.

Jak naučit morče na záchůdek

16. listopadu 2016 v 16:14 | Artur
Jak naučit morče na záchůdek
WC je dobré dát pod seník, sbírat po kleci bobečky a před ním dávat tam kam patří. Když se morčík chová a projeví potřebu že chce pryč, tak ho hned dát pokaždé rovnou na to WC a chvilku mu třeba rukou zabránit, kdyby chtělo hned někam utíkat, přesně jako s dětmi, když se probudí, tak hned na nočník :)) Mojí chlupáči když je dám na WC, tak přičupnou a čůrají. Ale ne každé morče se to úplně naučí.

Morčata chodí většinoudo rohů,ale naučit každé morče chodit jen na jedno určité místo prostě nejde.... Moje holky chodí cca 90% na WC, ale když jsou rozrušené třeba z návštěvy a pod, pak udělají potřebu i jinde.... Na WC se dají naučit, ale ne každé, některé je prostě takový hyperaktiv, roztěkanec, nebo když je bázlivé, tak to prostě dělá kde zrovna je.

Větvičky nezdravé-jedovaté

15. listopadu 2016 v 8:55
Ahoj omlouváme se že rozdělujeme článek na větve zdravé a větve nezdravé.Protože by se to do jednoho článku nevlezlo. :)
Jedovaté a nevhodné dřeviny:
Druh
Poznámka
bez černý, bez hroznatý
Květy smíme zkrmovat jen v malém množství, ostatní části rostliny jsou lehce jedovaté.
bez chebdí
Jedovatý.
cedr
Obsahuje éterické oleje už ve dřevě.
citrusy (pomeranč, citrón...)
Jejich listy a větve obsahují éterické oleje.
dub
Obsahuje vysoký podíl tříslovin a tím je pro králíky jedovatý.
durman
Jedovatý.
fíkovník smokvoň
Mléčná šťáva je jedovatá.
jalovec
Jedovatý.
jírovec maďal (kaštan)
Obsahuje látky dráždící střeva.
komule Davidova
kustovnice cizí
mamota širokolistá
oleandr
Jedovatý.
ořešák královský
pámelník bílý
pižmovka mošusová
ptačí zob obecný
rododendron
Jedovatý.
střemcha bobková
svída
Syrové plody a čerstvé listy svídy krvavé a výběžkaté jsou nejedlé.
škumpa
šeřík
Sporný - v Itálii patří mezi vhodné, Němci ho považují za mírně jedovatý.
tis červený
Jedovatý.
trnovník akátJedovatý.
tůje
Jedovatá.
vistárie čínská
zimolez
zimostráz obecný
zlatý déšť
Lehce jedovatý.

Větvičky zdravé

14. listopadu 2016 v 17:11 | Eliška

Větve

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život (přední zuby-řezáky rostou rychlostí 3-4mm/týden, zadní zuby-stoličky, které se nejlépe obrušují žvýkáním sena, rostou rychlostí 3-4mm/měsíc). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.

Obrušování zubů

V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako "pamlsek" (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak králíkovi zuby rychle rostou. Pokud chceme podat králíkovi něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si králík hlodne "jednou týdně", tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.

Je nutno podotknout, že pokud má králík zuby a čelist správně rostlé a nenese si v genech žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna ten náš králík větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už králík broušení nebude muset podruhé podstoupit.)
V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná, a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tak tato dřívka nekupujeme!
Vhodné dřeviny
Druh
Poznámka
arbutus (planika)
borovice
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
borůvka
Může být podávána i ve větších množstvích.
bříza
Listy působí silně močopudně - podávat je v malém množství.
buk
Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.
granátovník
habr
Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!
hloh
Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.
hrušeň
Může být podávána i ve větších množstvích.
jabloň
Může být podávána i ve větších množstvích.
jasan
Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.
javor
Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.
jilm
Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.
jedle
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
líska
Může být podávána i ve větších množstvích.
lípa
Listy působí silně močopudně - podávat jen v malém množství.
maliník
olivovník
olše
Podávat jen v malém množství.
ostružiník
peckovice (třešeň, švestka...)
Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné.
platan
rybíz
Může být podávána i ve větších množstvích.
smrk
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
topol
Podávat v malém množství.
vrba
Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.

Byliny a luční aromatické květiny

14. listopadu 2016 v 17:05 | Eliška
d chceme morčátko nechat na zahradě bez dozoru, rozhodně ho nenecháme běhat volně (může se zaběhnout nebo ho může napadnout nějaký dravec), ale pořídíme ohrádku. Tu si buď vyrobíme nebo koupíme. Je vhodné překrýt vrch ohrádky sítí proti dravcům, aby bylo morčátko chráněné i seshora. Výběh musí být také alespoň částečně ve stínu - pokud by na morčátka pražilo sluníčko a ta neměla možnost schovat se ve stínu, dostala by úžeh a mohla by i zemřít!

Vhodné byliny

Pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře
Všeho s mírou! Musíme myslet na to, že každá bylina má své účinky a zvířata jsou na jejich působení citlivá. Proto bychom je měli podávat morčatům v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.
Obsahy vitaminu C jsou orientační.

-Anýz-podporuje trávení
-Bazalka-Tiší křeče, povzbuzuje chuť k jídlu a má zklidňující účinky.
+ čerstvá 11, sušená 61 mg/100g vitaminu C
-Borůvkové listí-léčivka.Proti průjmu
-Bršnice kozí noha-Obsahuje hodně vápníku a chutná podobně jako petržel.
Nesplést s krabilicí mámivou (Chaerophyllum temulum)! + čerstvá 201 mg/100g vitaminu C
-Brutnák lékařský-Voní a chutná po okurkách, má vysoký obsah minerálů, při nadměrném zkrmování poškozuje játra, ale jako doplňkové krmivo je dobrý.
+ čerstvý 35 mg/100g vitaminu C
-Echinacea-Posiluje imunitu
-Hadí mord Španělský-Obsahuje inulin
-Heřmánek-Působí pozitivně při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest (také jako čaj).
-Hluchavka-Pozor! Nesplést s popencem!
-Chrpa-Květy
-Jahodníkové listí
-Jeteloviny-Tolice dětelová, jetel plazivý, jetel luční jsou v malém množství dobře snášeny. V době květu však v čerstvém stavu obsahují nízké množství kyanogenních glykosidů, z kterých se při zkrmování uvolňuje toxický kyanovodík. Mladý jetel také ve větších množstvích v důsledku nízkého obsahu tříslovin silně nadýmá a při překrmení způsobuje průjem.
-Jitrocel kopinatý-Protizánětlivý, tiší zažívací potíže, jako čaj (sbíráme před dobou květu) vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.
-Jitrocel větší-Protizánětlivý, mírní zažívací obtíže.
-kakost smrdutý
-Kerblík lesní-+ čerstvý 36, sušený 65 mg/100g vitaminu C
-Kokoška pastuší tobolka-Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, zastavuje krvácení.
-Kontryhel-Léčivka, proto v malém množství.
-Kopr-Obsahuje hodně vitamínů, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, odstraňuje lehké zažívací poruchy, a stimuluje tvorbu mléka.+čerstvý 50, sušený 117 mg/100g vitaminu C
-kopretina bílá
-Kopretina řimbaba
-Kopřiva-Krmíme zvadlými nebo usušenými, působí močopudně a snižuje krevní tlak.
+ sušená 377 mg/100g vitaminu C
-Koriandr
-Kostival lékařský
-Kozí brada luční
-Krvavec menší-Údajně má vysoký obsah vitamínu C.
-Lebeda zahradní-+ čerstvá 35, sušená 152 mg/100g vitaminu C
-Levandule
-Libeček-Pomáhá při ledvinových a žaludečních obtížích; nepodáváme březím samicím.
-Lichořeřišnice větší
-Lískové listy
-Majoránka-Květy obsahují až 4% éterických olejů.
+ čerstvá 10, sušená 50 mg/100g vitaminu C
-Malinové listy
-Máta peprná-Příznivě působí na trávicí ústrojí, podporuje prokrvení a tvorbu žluči.
+ čerstvá 45 mg/100g vitaminu C
-Mateřídouška
-Medunka-Působí protikřečově a příznivě na zažívání (také při nadýmání).
+ čerstvá 45, sušená 127 mg/100g vitaminu C
-Merlík všedobr
Měsíček-Květy. Má zklidňující účinky.
-Mléč zelinný
-Myrta
-Obilniny (osení a sláma)-Pouze stébla bez klasů.
ječmen, oves, pšenice, špalda, žito
-Oregáno (dobromysl)-Zmírňuje střevní potíže, údajně napomáhá při léčbě kokcidiózy, přírodní ATB.
+ čerstvé 10, sušené 60 mg/100g vitaminu C
-Ostružinové listí-Vysoký podíl kyseliny tříslové, s trním zkrmovat jen sušené, v čerstvém stavu trní odstraníme.
-Pampeliška/smetánka lékařská-Kořen, listy, květ; působí močopudně, barví moč do červena.
+ čerstvá 30, sušená 82 mg/100g vitaminu C
-Pelyněk-Vysoký obsah thujonu, podávat zřídka (březím samicím jej nepodáváme vůbec!). U králíku působí údajně preventivně proti kokcidióze.
+ čerstvý 45 mg/100g vitaminu C
-Petrželí nat-Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, navíc má vysoký obsah vápníku, proto podávat v omezeném množství.
+ čerstvé 160, sušené 473 mg/100g vitaminu C
-Podběl-Protizánětlivý, ale v sušeném stavu zkrmujeme pouze ve velmi malém množství kvůli vysokému obsahu léčivých látek, které mohou ve vysokých dávkách poškodit játra.
-Potočnice,Řeřicha-Obsahuje hořčičné glykosidy, které dráždí dýchací cesty, proto podáváme jenom v malém množství; povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a působí močopudně.
-Ptačinec žabinec-Nesplést s drchničkou rolní (Anagallis arvensis)!
+ čerstvý 89mg/100g vitaminu C
-Pumpava obecná
-Pupalka dvouletá-Listy a květy.
-Rozmarýna-Kvůli vysokému obsahu éterických olejů a kyseliny šťavelové podáváme jenom občas v malém množství.
+ čerstvá 10, sušená 61 mg/100g vitaminu C
-Růže okvětní lístky,listy-Listy bez trnů a květy. Nekrmíme růžemi koupenými v obchodě!
-Rybízové listí
ebříček-Vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.
-Saturejka zahradní
-Sedmikráska-Ve větším množství působí projímavě, podporuje hojivé procesy při plicních onemocněních.
+ čerstvá 87 mg/100g vitaminu C
-Sléz- sušený 178 mg/100g vitaminu C
-Slunečnice-Jenom okvětní lístky a rostlinu! Ne semínka!
-Šalvěj
-Šrucha zelná-Obsahuje menší množství kyseliny šťavelové, semena obsahuji velmi zdravé omega-3-mastné kyseliny.
ťavel kyselý-Vysoký obsah kyseliny šťavelové!
ťovík-Vysoký obsah kyseliny šťavelové!
+ čerstvý 50, sušený 243 mg/100g vitaminu C
-Třezalka tečkovaná-Zklidňující účinky.
-Tymián-Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat v malém množství.
-Violka trojbarevná
-Violka vonná
-Vojtěška-Vysoký obsah vápníku, proto podáváme zřídka.
-Zavinutka podvojná
-Traviny (lipnicovité)-bohaté na kyselinu křemičitou

Pamlsky

7. listopadu 2016 v 7:36 | Eliška
Co se týče pamlsků, musíme si uvědomit, že pamlsky jako takové morče ke svému životu vůbec nepotřebuje. Jsou to spíš takové vymyšlenosti nás, lidí, kteří máme sladkosti spojené s příjemnými pocity a chceme je dopřát i našemu zvířátku.Přírodní pamlsky
Nejlepší a nejzdravější jsou pro morčátka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám pro morčátko může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek čerstvé či sušené byliny nebo sušená zelenina.


Komerční pamlsky
Do této kategorie lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne - viz níže), čaje a 100% džusy bez konzervantů. Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:

Nevhodné pamlsky
Mezi nevhodné pamlsky na našem trhu můžeme bohužel směle započítat většinu sortimentu zverimexů. Protože pamlsky pro morčata nesmí obsahovat moc tuku, cukru a už vůbec ne žádný med, mléko, živočišné moučky či vejce, můžeme směle zamávat na rozloučenou jogurtovým dropsíkům, medem (u pamlsků si nemůžeme ověřit, jak je kvalitní med, z kterých jsou vyrobené) nebo vejcem lepeným tyčinkám a různým snackům a koláčkům, u nichž se výrobci tváří, že je to pro morčata to pravé ořechové. Výrobcům u těchto rádoby pochutin nejde zpravidla o zdraví zvířete, ale o to, aby majiteli vnutil myšlenku, že zrovna tento výrobek má koupit a že zrovna tento výrobek udělá zvířátku největší radost. Morčeti je však naprosto šumák, jestli dostane jogurtový drops s jahodovou příchutí nebo jablko - pro něho je podstatné, že je obojí sladké a sladké mu samozřejmě chutná a rozum z toho nemá. V tomto ohledu se opravdu na správný úsudek morčete spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Když morčeti drops nedáme, tak ho samotné nenapadne, že by ho mohlo dostat a bude mít radost i z kousku jablíčka.
Morčeti nikdy nepodáváme pamlsky:
 • které obsahují mléko (jogurtové dropsy,, sušenky pro zvířata, snacky nebo jahodové dropsy, které mají ve složení mléko apod.)
 • tyčinky lepené medem nebo vejci, které ještě nadto bývají obalené v zrní, slunečnici, kukuřici, ořeších... U citlivějších jedinců mohou způsobit trávicí obtíže.
 • vojtěšková kolečka (nebo cokoliv jiného) s obsahem drůbeží moučky
 • mléko, mléčné výrobky (jogurty, sýry...) - mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu), která je pro všechny savce v dospělosti velmi těžko stravitelná. Jeho zásaditá povaha narušuje pH rovnováhu ve střevech.
 • ořechy - příliš tučné
 • káva, čokoláda - nedokážou je strávit a obojí je pro zvířata jedovaté
 • všechno lidské jídlo (sušenky, piškoty, křupky, brambůrky, pizzu, párky, salámy, šunku...)
 • suché pečivo (rohlíky, toastové chleby, tmavý barvený chleba, loupáky/croissanty, dalamánky...
 • houby
Čerpáno z kralíci.cz

Osvědčené e-shopy-kde objednáváme my

6. listopadu 2016 v 16:25 | Artur
Morčátkům kupujeme věci většinou z e-shopů ze zverimexu moc nekupujeme.

Nejvíce objednáváme ze: Zoohit.cz (objednáváme tam versela laga cavia comlete,když objednáte nad 299,- tak doprava je zdarma.

Králíci.cz (tam ojednáváme Asan podestýlku je nejlepší)

ABC-ZOO- (tady zase kosmetiku třeba šampon proti parazitům)

PetDiscont- (tam domky,houpačky,hamaky)


Kde kupujeme pamlsky

jr.farm.cz


Triky

6. listopadu 2016 v 12:58 | Artur
Musíte mít pamlsky třeba od Jr. farm
Můžete je naučit spoustu triků.
Naše morčátka umí pět triků: Pac,kolečko,pusinku,postavit se na zadní,jít samo do klece
Určitě si je vyhledáte na youtube :)

Byl to takový krátký článek ale určitě se vám bude hodit :) .

Denní,týdenní rutina morčátek

6. listopadu 2016 v 12:53 | Eliška
Ráno-seno,zeleninu nebo ovoce
Odpoledne-zase zeleninu a třeba i travičku z venku (v létě)
Večer-seno+granule a voda (někdy můžete přidat i vitamín C)

Starším zdravým morčátkům dávejte zeleninu jen 2x denně a granule obden, aby netloustla a netučněly jim vnitřní orgány. :)

Vodu vyměnujte každý večer.Přidávejte občas i vitamín C třeba od Versela laga
 • Takhle vypadá.Má nejkvalitnější složení

Versela-Laga C-VitDenně-čistit podestýlku,Wc (pokud máte) umýt vařící vodou.
-nechat morčátka proběhnout pi pokoji nebo ve výběhu.
-prohlédněte zda-li je morčátko zdravé


Abychom včas rozpoznali nemoc - každý den morče prohlédnout a zjistit jak se chová (nezájem o jídlo a okolí, sedí naježené, tvar a charakter trusu, krev na podestýlce a pod.)

Jednou za týden:umýt klec vařící vodou!Zase vyměnit podestýlku.
RADA-Usazený močový kámen na dně klece rozpouští ocet a kyselina citronová.

PODLE POTŘEBY - ostřihnout drápky,vyčesat línající srst.

JEDNOU ZA 1/2 ROKU- veterinářem nechat prohlédnout
zoubky hlavně zadní, případně nechat zbrousit pod
inhalační narkózou!!! Ostříhat drápky amorče celkově
nechat prohlédnout (drápky můžete po poučení od
veterináře a názorné ukázce stříhat i doma)
Upozornění: Nenechte přerůst drápky!! Prstíky se morčeti tak zkroutí, (je to již nevratný proces) morčátku se už pořád bude špatně chodit, jelikož zkroucené prstíky mu již takto zůstanou napořád i když drápky budou ostříhané!!

Jak se koupeme:
(jednou za rok a nebo jen pokud je to opravdu potřeba)
Do vany na dno jsem dala velkou osušku a po krk morčete napustila teplou vodu, dětský teploměr ukazoval na 38°C :) tak že spokojenost. Pomalinku tam vložila Šmudlíka, on jen koukal a nic... začala jsem ho rukama pomalinku polévat vodou a v pohodě, když byl celý mokrý (pozor na hlavičku, uši a oči) vyndala jsem ho do umyvadla a namydlila šamponem pro morčata, hlavně bříško, prdelku a nožičky, pak zpátky do vany a pořádně opláchnout a osprchovat čistou vodou, ani neprotestoval, vyndala z vany na připravenou osušku a froté osuškou vyfrotýrovala, pak ještě fénem vysušila a dosušovali jsme se na klíně u TV. Byla to pohodička, bála jsem se jak bude reagovat, ale naprostá pohoda.

Jaké ovoce mohou morčátka

6. listopadu 2016 v 10:43 | Eliška
Ananas-Bohatý na vlákninu, proto může pomoci při línání. Podle některých názorů může trávení během línání také usnadnit obsažený enzym bromelin (bromelain).
-Banán-Podáváme zřídka a v malých množstvích, neboť zralý může ve větším množství způsobit zácpu. Obsahuje hodně cukru.
-Angrešt
-Borůvky-Plody, listy, větvičky.
-Broskev-Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.
-Hrozny červené,bílé-Bez jáder, slupka obsahuje hodně kyseliny tříslové. Podáváme v malém množství - obsahují hodně cukru.
-Hruška-Podáváme zřídka, protože jsou velmi sladké a ve spojení s vodou můžou vést k průjmu.
-Jablka-Před podáním je lepší odstranit jádra, která obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové.
-Jahody-Plody i listy.
-Kiwi-Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.
-Maliny,Ostružiny-Plody, listy, větvičky.
-Mandarinky-Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.
-Meloun vodní i ostatní druhy-Dužina. Podáváme zřídka. Kvůli vysokému obsahu vody působí močopudně.
-Melou cukrový-Obsahuje hodně cukru.
-Medunka-Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.
-Nektarinka-Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.
-Pomeranč-Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.
-Šípky-Čerstvé i sušené.
-Rybíz-Plody 1-2x týdně, listy, větvičky.
-Švestka-Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.
-

Jakou zeleninu můžou morčátka

6. listopadu 2016 v 10:31 | Eliška
Zelenina:Artičok-odstranit ostré pichlavé špičky -Brokolice-posiluje imunitu
-Brukev řepák|vodnice
-Celer řapíkatý,bulvový-Kořen je dobré krmivo v zimním období.Musí se dobře omýt
-Cuketa
-Čekanka-Ve vnějších listech má vysoký obsah kyseliny šťavelové.
-Dýně-Škrobnaté, a proto zkrmovat je v malém množství druhy jedlé i pro člověka. Listy a lodyha jsou pichlavé, a proto jako krmivo nevhodné. Okrasné dýně nesmíme podávat!
-Fenykl nat-Nať i kořen jsou dobře snášeny i při obtížích se zažíváním, vysoký obsah minerálů a vitamínů, může zbarvovat moč.Působí diureticky a pomáhá rozpouštět močové kameny
-Chřest-Silně močopudný, proto ho podáváme jen zřídka a v malém množství a dáme pozor na dostatečný přísun tekutin.
-Kapusta kadeřavá,růžičková-v málém množství
-Kedlubna-Listy obsahují hodně vitamínu A, před zkrmením je vždy dobře omyjeme.
-Kozlíček polníček-Podávat v malém množství - možný obsah dusičnanů.
-Kukuřice-Nepostříkané čerstvé i sušené listy kukuřice jsou chutné a zdravé. Kukuřičné klasy jdou na tloušťku, proto bychom je měli podávat jen občas.
-Květák
-Mangold-Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen v malém množství!
-Mrkev (kořen)-Krmit můžeme i dobře omytou natí (ale pozor, nať má vysoký obsah vápníku, tak to s ní nesmíme přehánět!)
-Okurka-Ve velkém množství může způsobit měkké bobky.
-Pastinák-Dobré krmení v zimním období.
-Papriky (červ.žl.zelená)-Stopka obsahuje solanin, paprika má hodně vitamínu C.
-Pažitka-Podávat jen ve velmi malém množství.
-Petržel (kořen)-Kořen je hodnotné krmení v zimním období, nať obsahuje vysoké množství vápníku! Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod.
-Romanesko
-Rukola-Možný vysoký obsah nitrátů, obsahuje hořčičné glykosidy.
-Rajče-Stonek a listy obsahují jedovatý solanin. Rajčata mohou při přežrání způsobit průjem.
-Řepa krmná-Hodnotné krmivo pro zimní období bohaté na vitamíny.
-Řepa červená-Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! Zbarvuje moč i trus červeně.
-Ředkvička-Listy jsou u morčat oblíbené. Samotné plody obsahují hořčičné glykosidy, proto jsou spíše nevhodné (mohou dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice malém množství.
-Řeřicha-Obsahuje hořčičné glykosidy, proto je spíše nevhodná (může dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice nízkém množství.
-Salát hlávkový
-Salát ledový-Obsahuje hodně vody - podáváme malé množství.
-Salát římský
-Špenát-Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství!
těrbák/endivie/frisee-Vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, železa a vitamíny A, B, C. Obsahuje inulin, který působí žlučo a močopudně a povzbuzuje chuť k jídlu.
-Topinambur-Zkrmovat můžeme celou (listy, květy) rostlinu. Kořen podáváme zřídka, neboť je to hodně výživný, a mladý kořen navíc obsahuje špatně stravitelný škrob a může způsobit zažívací problemy (nadmutí, průjem). Kořen by měl být vykopán ze země před prvním mrazem a před zkrmením nechán delší dobu v chladu uležet.
-Zelí-Bohaté na vitamíny a minerály, hodnotné krmení v zimním období. Bílé i červené podávat v malém množství - může nadýmat.
-zelí čínské (pekingské)

Základní vybavení

6. listopadu 2016 v 9:46 | Eliška
Základní vybavení: Klec-klec by měla být velká:
Pro jedno morče-80cm
Pro dvě morčata-100cm
Pro tři morčata-110-120cm

Pítko by mělo být velké podle počtu morčat v ubikaci (v kleci)

Domeček-Ne uzavřený!Kdyby morčátka byla nemocná tak se to nepozná.Lepší je domeček otevřený.

Seník-Musíte mít dva na seno a trávu (jen v létě,v zimě mužete mít jen jeden)Dva jsou potřeba z hygienických důvodů.

Misky-Většinou dvě až tři (zase podle počtu morčat)jednu na granulky a dvě na zeleninu a ovoce.

Wc-Pokud to morče naučíte.

Podestýlku-Peletky,Hobliny,Asan,Piliny

Granule-NE směsky!!Nejlepší jsou:Versela lagy(cavia complete),Brix

Seno-Nejlepší:My používáme domácí ale pokud domáci nemáte tak Pan Malina

Přepravka-Když jde morčátko k veterinářovi (k vetovi)

Pelíšky,Hamaky,Papučky-Morčátka si tam odpočívají (nemusí ležet na počůrané a pokakané zemi)

Tunel,prolézačky-Třeba do výběhu

Než si pořídíte morče zvažte!

6. listopadu 2016 v 9:45 | Eliška
-Když budete na třeba na dovolené má se kdo o morče postarat?
-Máte dost peněz? (k veterinářovi na prohlídku,když bude nemocné)?
-Má někdo z vaší rodiny alergii na srst či seno?
-Máte pro ně hodně místa? (Lepší koupit 2 morčátka aby jim nebylo smutno)
-Musíte se morčátkům hodně věnovat
-Zjistěte jestli ve vašem okolí je nějaká veterina
-Jestli jste si vše zjistili potom si můžete morčátka koupit :)
-Přeji hodně štestí

Úvod

6. listopadu 2016 v 9:05 | Eliška
Ahoj.Založili jsme si blog o morčátkách.Jmenujeme se Eliška a Artur.Máme 4 morčátka.Jmenují se Lara,Sára a miminka (Miminka protože se ještě neví jestli jsou to holky|holka,kluci|kluk).Larinka a Sárinka 5.11. oslaví pět měsíců.A miminka měli 3.11. půl měsíce.Tak nás určitě sledujte aby vám neunikly nové informace o morčátkách.