Větvičky zdravé

14. listopadu 2016 v 17:11 | Eliška

Větve

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život (přední zuby-řezáky rostou rychlostí 3-4mm/týden, zadní zuby-stoličky, které se nejlépe obrušují žvýkáním sena, rostou rychlostí 3-4mm/měsíc). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.

Obrušování zubů

V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako "pamlsek" (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak králíkovi zuby rychle rostou. Pokud chceme podat králíkovi něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si králík hlodne "jednou týdně", tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.

Je nutno podotknout, že pokud má králík zuby a čelist správně rostlé a nenese si v genech žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna ten náš králík větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už králík broušení nebude muset podruhé podstoupit.)
V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná, a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tak tato dřívka nekupujeme!
Vhodné dřeviny
Druh
Poznámka
arbutus (planika)
borovice
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
borůvka
Může být podávána i ve větších množstvích.
bříza
Listy působí silně močopudně - podávat je v malém množství.
buk
Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.
granátovník
habr
Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!
hloh
Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.
hrušeň
Může být podávána i ve větších množstvích.
jabloň
Může být podávána i ve větších množstvích.
jasan
Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.
javor
Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.
jilm
Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.
jedle
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
líska
Může být podávána i ve větších množstvích.
lípa
Listy působí silně močopudně - podávat jen v malém množství.
maliník
olivovník
olše
Podávat jen v malém množství.
ostružiník
peckovice (třešeň, švestka...)
Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné.
platan
rybíz
Může být podávána i ve větších množstvích.
smrk
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
topol
Podávat v malém množství.
vrba
Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama